ЗНАЙОМСТВО З КАРНИМ ТА АДМІНІСТРАТИВНИМ КОДЕКСАМИ УКРАЇНИ
Епіграф до заняття: "Закон суворий, та це закон”
Правовому вихованню приділяють багато уваги сьогодні не лише за кордоном, але і в нашій країні. Постає питання: «А навіщо нам знати закони?» (питання до класу}. Незнання закону не звільняє від відповідальності. Погляньте на епіграф нашого сьогоднішнього заняття: "Закон суворий, та це закон”. Щоб у суспільстві був порядок, щоб воно розвивалося і процвітало, необхідно щоб всі громадяни дотримувались загальноприйнятих правил. До порушень слід ставитись серйозно, не давати порушникам уникнути покарань. Прислів'я каже: «Обізнаний — значить озброєний». Тож не дайте собі бути захопленими зненацька, не вскочте в халепу по своєму незнанню.
• За що ви можете бути покарані?
• Який ступінь вашої відповідальності?
• Де знайти відповіді на ці запитання?
Перший і найголовніший закон нашої держави — це Конституція України, всі інші закони спираються на неї, вони не можуть суперечити ЇЙ. Законів видано багато, частина з них об'єднана в кодекси — Митний, Цивільний, Кримінальний тощо. Спробуйте дати означення слова «кодекс» (збірка законів). Як давно з'явилися закони? Так, ще з часів первіснообщинного ладу, тільки були вони неписані. Перший відомий нам кодекс слов'ян це «Руська правда». Щоб попередити правопорушення, в нашій державі теж були прийняті кодекси, назвіть їх (Адміністративний, Карний...). А хто їх приймає? (Верховна Рада.)
Яка структура кодексів? Кодекс про адміністративні порушення дає поняття адміністративного порушення (порушення яке не ьимагає карної відповідальності) та видів покарання. Хто може назвати, що це за покарання? (Попередження, штраф, конфіскація, виправні роботи на строк до 2 місяців, адміністративний арешт до 15 діб.). Відповідальність настає з 16 років.
В плані самоосвіти було б цікаво і корисно ознайомитися із більшістю статей, що ви, гадаю, і зробите, а сьогодні розглянемо найбільш актуальні, з якими ви фактично вже зустрілися у своєму житті.
Ст. 173. Дрібне хуліганство
Дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в суспільних місцях, образливе чіпляння до громадян тягне накладення штрафу 3-7 неоподаткованих мінімумів або виправні роботи, або арешт до 15 діб.
Тому перш ніж лаятися в суспільному місці, зокрема в школі, подумайте про відповідальність, до якої можуть вас або ваших батьків, притягти.
Ст. 174. Стрільба із пневматичної зброї в населених пунктах
Інколи можна побачити дорослих жителів нашого села, а то і школярів із пневматичною гвинтівкою на вулиці, коли вони стріляють по пляшкам, горобцям, голубам. Крім жорстокості та шкоди природі це звертає нас до
ст. 174 «Стрільба із пневматичної зброї в населених пунктах», згідно з якою ви можете бути покарані штрафом 5-10 неоподаткованих мінімумів з конфіскацією зброї.
Аналогічну будову має і Карний кодекс України. Дається класифікація злочинів, означення вини, роз'яснюється, хто може нести карну відповіда льність і з якого віку. До речі, з якого віку настає карна відповідальність? (З 16, а за окремі статті із !4років.)
Дається означення покарання та його призначення, порядок звільнення від відповідальності, а також описані правопорушення, які можуть потягнути карну відповідальність. Окремим розділом написані особливості карної відповідальності неповнолітніх.
Із великої кількості статей ми також розглянемо лише кілька. Уявіть ситуацію, коли на перерві учні, жартуючи, штовхали один одного, бігали по класу. Таке можна побачити досить часто. Одна дитина ненавмисно штовхнула іншу, та впала, вдарилася об парту — далі варіантів море: розбила голову, струс мозку, вибите око і т. д. Чи може такий випадок розглядатися через призму Карного кодексу? Так.
Ст. 128. Необережне тяжке чи середньої тяжкості тілесне пошкодження, згідно яким можна отримати, виправні роботи на строк до двох років або обмеження свободи до двох років.
Інша ситуація: двоє учнів почали сперечатися, кожен наполягав на своїй точці зору, суперечка дійшла до лайки, а вона переросла в бійку. Результат може бути різний: від невеликих синців до ножових поранень і смерті. В залежності від ступеня тяжкості наслідків цей злочин розглядається в кількох статтях.
• Ст. 116 «Умисне вбивство, скоєне в стані сильного душевного хвилювання» —об- меження свободи або позбавлення волі на строк до п'яти років.
• Ст. 118 «Умисне вбивство при перебіль- шенні межі необхідної оборони» — ви- правні роботи до 2 років, обмеження свободи до 3 років, або позбавлення волі до 3 років.
• Ст. 119 «Убивство з необережності» - обмеження свободи або позбавлення волі на строк до 3 років.
• Ст. 121 «Умисне тяжке тілесне пошко- дження» — карається позбавленням волі на строк 5—8 років.
• Ст. 122 «Умисне середньої тяжкості пошкодження» — карається виправни- ми роботами до 2 років, обмеженням свободи до 3 років або позбавленням волі до 3 років.
• Ст. 125 «Умисне легке тілесне пошко- дження» — карається штрафом до 50 неоподаткованих мінімумів, або ви правними роботами чи обмеженням свободи до одного року.
Можливо, ви також чули про аналогічні випадки із реального повсякденного життя. Давайте їх обговоримо.
На завершення пропоную вирішити кілька завдань.
Картки із завданнями
Скажіть, яка відповідальність може чекати в наступних випадках:
• Хлопцям було дуже весело, вони по- чували себе господарями вулиці, об- ражали всіх, хто проходив повз них, голосно вигукували лайливі слова.
• Двоє дівчат постійно прискіпувалися до менших, інколи били, коли ті не хотіти виконувати їхні накази. Одного разу поставили синця під око і розбили носа.
• Хлопцям на канікулах було нічим зай- нятися, батьки були на роботі. Вони вирішили покормити кота горобцями. Для цього взяли батькову пневматичну гвинтівку і у межах села почали стріляти по птахам.
|