"В гостях у підсніжника"
Позакласний захід
Мандруємо екостежиною підсніжника
Цілі заходу: виховувати дбайливе ставлення до рослин, особливо представників Червоної книги, продовжити роботу з екологічного виховання, сприяти формуванню взаємовідносин людини з природою та культури поведінки в природі.
Ведуча: Ранньою весною на залитих сонцем галявинах і під деревами, коли ще лежить сніг, з'являються ці милі оку паростки. Весна милує своїми білосніжними посмішками. У повітрі стоїть неперевершений аромат. Життя розквітло, знову почалася весна.
Ще навкруги в лісах лежать сніги, Та на горбочку, там, де сонечко пригріло, Розцвів раніше від усіх і глянув навкруги Малесенький підсніжник білий.
Дівчина - весна: Першими провісниками весни є «сніжні квіти» - підсніжники. Саме вони мужньо борються з холодною зимою, з'являючись серед снігу.
Його в полоні там держав мороз, Однак не зміг його він загубити: Квіточка дихала, боролась, їй вдалось, Нарешті холод розтопити.
Одна з легенд розповідає що коли Бог вигнав з раю Адама і Єву, йшов сніг і Єва дуже змерзла. На втіху їй кілька сніжинок перетворилися на ніжно-білі квітки підсніжника. Змерзлій Єві вони ніби дали надію, що незабаром буде потепління. З того часу підсніжники вважаються вісниками тепла. А інша легенда розповідає, що плакала снігуронька, проводжала зиму. Йшла сумна, за нею стали всі тужити. Там, де йшла і плакала, торкаючи лози, виросли підсніжники - снігуроньки сльози.
Під назвою «підсніжники» об'єднують декілька рослин первоцвітів. Наукова назва підсніжників - «галантус».
В перекладі з давньогрецької, підсніжник означає молочно - квітковий, тому що має білі квіти.
Молочно - білі квіти здавна символізують ніжність, чистоту, стійкість, вірність. Інколи підсніжники вважали емблемою надії.
(Лине легка музика, виходять діти у костюмах підсніжника і виконують танцювальну імпровізацію. На фоні музики голос ведучої:
Землю промінь зігріва, Тане сніг, струмок співа, І краси чудові діти, Зір наш ваблять дивні квіти. Ось, підсніжники, дивись, Поміж снігу розбрелись. Вже їм холод не страшний, Ні хуга, ні вітровій. Їх уже не налякати - Вже спішить весна крилата!
Дівчина - весна: А я хочу, щоб присутні в залі отримали більше інформації про таку чудову квітку - підсніжник. Знайомство з квіткою розпочну легендою.
«Богиня снігу народила доньку та назвала її Сніжинкою. Батько вирішив віддати доньку заміж за Північного вітра. На весіллі брат Північного вітру - Південний - запросив її у танок. Це не сподобалося нареченому, і Північний вітер примусив Сніжинку танцювати разом з ним. Танцював і дмухав холодом, від чого гинули троянди, дерева у цвіті, які привіз Південний брат. Сніжинка розпорола пухові перини, які готувала до весілля, і накрила все навколо. Північний вітер схопив Сніжинку і сховав її під чагарником. На прохання Сніжинки Південний вітер її поцілував і вона розтанула, впавши краплею на землю. Розлючений Північний вітер придавив її шматком льоду. З тих пір і знаходиться під ним Сніжинка і тільки навесні, коли Південний вітер обходить свої володіння, вона відчуває його наближення і своїм теплим подихом розтоплює сніг і дивиться на нього своїм ніжним поглядом...»
Ведуча.
На святі, на шкільному Ми видали наказ, Нехай сьогодні квітнуть, Підсніжники у нас
(Звучить мелодія з кінофільму «Дванадцять місяців», входять діти, у костюмах підсніжника і по черзі розповідають про квітку).
1 підсніжник. В Україні найбільш розповсюджений підсніжник звичайний, що росте у Закарпатті, Передкарпатті, Українських Карпатах, а також на Правобережжі, Поліссі, Лісостепу і Степу та підсніжник складчатий поширений у Гірському Криму.
2 підсніжник. А всього у світі нараховують близько 18 видів підсніжників. Ціаво, що англійці називають цю квітку сніговою краплею, а німці сніговою конвалією.
3 підсніжник. Популяції підсніжника локальні, здебільшого численні, але спостерігається тенденція до зменшення кількості особин, що пов'язано з масовим зриванням квітів на букети, викопуванням цибулин та рекреаційним навантаженням.
4 підсніжник. Саме так! Підсніжники не тільки провісники весни, а й гарні декоративні й польові квіти. Ця краса не лише спонукає до почуття прекрасного, а навпаки, є об'єктом наживи.
(Чути якусь розмову і у залі з'являється хлопчик - турист і людина у формі лісника).
Інсценівка «Спокусливі квіти».
(Дійові особи: турист, лісник, підсніжник, Червона книга).
Турист. Ну і що це за пригода? Серед снігу, серед льоду. Лютий ще не встиг піти - А вони взялись цвісти! Квітів я нару в пакети, Дома пороблю букети, Віднесу їх на базар, В свято жінки - це товар! Принесуть ці квіточки До кишені - гривночки! Ой, розумний хлопець, я, Ой, хлопчина - молодець! Ану, квіточко маленька, Йди мені до рук швиденько, Не вагайся, йди хутчіше, У пакет мій швидше, швидше!
Лісник. Постривай, лишень чекай, Жодну квітку не чіпай! Як посмів, тебе питаю, Рвати цвіт, що розквітає?
Турист. Квіти ці ж бо - польові, Чому рвати ви забороняєте мені?
Лісник. Не для тебе тут у лісі Квітнуть квіти ці взялися. Та яке ж ти право маєш, Що красу таку зриваєш?
Я ніжно першу квітку цю люблю, І я ніяк не можу зрозуміти: Як, ото можуть люди без жалю Чарівну цю красу губити?
(хлопчик - турист тікає, входять «Червона книга», підсніжник)
Червона книга. О, Природо, ховай свої чари, На прогулянку вийшли вандали. Негідники рвуть підсніжники, Тільки б швидше наповнити тару.
Лісник. Невже в майбутньому на світі, Не буде квітнуть дивна квітка: Така приваблива, і ніжна, Провісник березня - підсніжник?
Підсніжник. Складені про мене і легенди і вірші, Я квітка небаченої дивної краси. Миліший всіх - простий підсніжник дикий: Я скромна квітка ранньої весни.
Я з'являюсь найпершим, коли ще довкола лежить сніг. Своїм гострим, як спис, листям, я пробиваю землю, торішнє листя, сніг і гордо виношу свою голівку, але... Мене зривають, тільки - но я зацвітаю. Яке людям діло до мужності, до боротьби, яку я вів із зимою. Через те я потрапив до Червоної книги України.
Червона книга. Сміливим підсніжникам мороз не страшний, В снігах розкошує привітна родина. В них ворог один - здичавілий страшний - Байдужа, безлика і хитра людина.
Тож не рвіть ви квітів, друзі, Подивіться, там у лузі, Кожної весни вам знову, Дарують настрій свій чудовий.
Вміймо природу любити, Кожній рослині радіти Зупинімось - останній є шанс, Ця планета не тільки для нас!
(Дійові особи покидають зал).
5 підсніжник. Ми, підсніжники, занесені до Червоної книги України. Нас охороняють у природних заповідниках Медобори й Канівському, Кримському й Карадазькому, Ялтинському та деяких заказниках Правобережжя. А ще нас вирощують у ботанічних садах.
6 підсніжник. Прошу запам'ятати всіх присутніх, що порушення закону про охорону підсніжників карається штрафом у 300 гривень, а за кожну зірвану квітку доведеться заплатити ще по 15 гривень.
Дівчина - весна. Прошу відгадати загадки.
Я найперший зацвітаю, Білим цвітом серед гаю. Відгадайте, що за квітка, Бо мене не стане влітку? (підсніжник)
Навесні він у теплі Проростає з - під землі, Має трунок, має вроду, І дарує насолоду. (підсніжник)
Це я першим виглядаю з - під снігу, Мов вісник настання весни. Своїм прекрасним білим цвітом, Пробуджую зимові сни. (підсніжник)
Ця квіточка з'являється Як тільки тане сніг, Біленькими дзвіночками Всміхається до всіх. (підсніжник)
Ведуча. Гарну квітку я в руках тримаю, Білим цвітом вона розцвітає. Називають її провісником весни, Зветься як вона, скажи? (підсніжник)
Сьогодні, мандруючи екологічною стежиною, ми отримали цікаву інформацію про підсніжник. Сподіваюся, що тепер серед присутніх не буде байдужих до рослин рідного краю, а особливо, представників Червоної книги. Все залежить від вас, в якому місті чи селі будете жити - чи із духмяними, ніжними, запашними квітами, чи... Вирішуйте самі! Я звертаюсь до вас з проханням: не рвіть даремно квіти, охороняйте ніжні й одночасно тендітні й беззахисні рослини. Вони це краса, а краса, як відомо, врятує світ.
На цьому наш позакласний захід завершено. До зустрічі на новій екостежині.
Джерело: http://teacher.at.ua/ |