Мета. Вдосконалювати навички культурної поведінки, розвивати самовиховання, вміння поводитися за столом вдома і у громадських місцях. Виховувати повагу до себе та інших людей.
Обладнання. Разовий посуд, серветки, плакати з малюнками гарної і поганої поведінки за столом.
Вчитель. Сьогодні ми поговоримо про культуру поведінки за столом. Щоб усі вміли правильно себе поводити і вдома, і в громадських місцях. Адже поведінка за столом говорить про культуру людини, її вихованість.
1-а дитина. Ой, як мені набридло! Без кінця-краю все виховують та виховують. То так не сиди, то так ложку не тримай, то сядь рівно, то не розмовляй. І так щодня. А я їм так, як мені хочеться, яке кому діло! І буду поводити себе так, як хочу. Що кому до того?
2-а дитина. Звичайно, можна поводити себе і так, як ти. Ти ж це робиш. Але кому це приємно, ти про це не думав? Ти не задумувався, чому з тобою ніхто не хоче сидіти за одним столом.
1-а дитина. А нащо мені, щоб зі мною сиділи? Одному краще!
2-а дитина. А я так не думаю. І діти теж так не думають. Тому що всім приємно, коли ти з друзями, а не один. Недаремно ж кажуть, що в гурті легше жити, легше все робити.
1-а дитина. Подумаєш! А я сам хочу!
2-а дитина. Ні, і ти один бути не хочеш, тільки ти себе не вмієш привчити до культури, а тому так кажеш. У тебе сили волі нема, ось чому ти залишився сам, а зараз ще й говориш так. А от культура — це показник твоєї вихованості, чемності, ввічливості, поведінки. То чому б і не вивчити тих кілька правил, щоб не бути білою вороною серед інших? А як ви гадаєте, діти? Давайте розглянемо малюнки, як діти поводять себе за столом.
(Розглядають малюнки і роблять висновки).
Діти. Звичайно, правила повторити зайвий раз не завадить.
3-я дитина.
Ти добре правила вивчай,
Бо між людьми живеш.
І про культуру пам'ятай,
Коли кудись ідеш.
І привітатись не забудь,
Будь чемний кожен раз.
Та й кожен день культурним будь,
І кожну мить та час.
4-а дитина.
За правило собі візьми
Поводитися так.
Бо ти живеш поміж людьми,
А без людей — ніяк!
Хороші звички виробляй
У себе з юних літ.
Усіх навколо поважай
І посилай привіт.
5-а дитина.
Себе постав на висоту,
Щоб честь поберегти.
Знай добре істину просту —
Людина в світі ти!
Тому і правила вивчай,
Щоб гордо в світ іти.
Себе та інших поважай —
Людина ж в світі ти!
Вчитель. А тепер поговоримо про те, які саме правила треба знати, щоб за столом кожен виглядав гарно і поводився культурно. Де б ви не були, в гостях чи вдома, з великою кількістю людей чи одні, а правила треба виконувати однаково ретельно, щоб це увійшло у звичку. А звичка — це друга натура. Буде вироблена тобою хороша звичка — ти автоматично все це робитимеш і сам, і з друзями за столом, а виробиш погану звичку, вона ж обов'язково вилізе у найвідповідальнішу хвилину. Тому, що як шила в мішку не сховаєш, так і погану звичку. Пам'ятайте, що стіл, за яким ви обідаєте, повинен бути гарно сервірований, ось так, наприклад.
(Вчитель показує правильно сервірований стіл).
А тепер давайте кожен це повторить на своїй парті. Візьміть серветки, тарілки, ложки, виделки, ножі, чашки і накрийте на стіл правильно, охайно і красиво.
(Діти вчаться правильно ставити посуд).
Вчитель. Ось так правильно накривати на стіл. А от, коли сідаєте їсти, то пам'ятайте, що лікті на стіл ставити не можна, це не тільки некрасиво, але й незручно, тому що ліктями ви стягнете скатертину або звалите зі столу посуд. А як їсти, коли ложка десь високо над ротом і з неї буде все розливатися і капати на стіл? Тому про це правило пам'ятайте в першу чергу. А тепер і друге правило. Коли їсте, то не розмовляйте. Це неприємно для інших, та й самому незручно. Говорити з повним ротом їжі аж ніяк не можна. По-перше, крихти з рота летять на стіл, на людей, а це так неприємно. А, по-друге, і вдавитися недовго. Адже повітря, яке проходить через рот, коли у вас там їжа, може втягнути щось із собою, і шматок їжі потрапить «не в те горло», як кажуть в народі, і людина може померти від нестачі повітря, тому що той злощасний шматочок перекриє доступ повітря в легені. Тепер зрозуміло?
Правила поведінки за столом застерігають від біди, а не тільки роблять вас культурними. А ще треба їсти з закритим ротом, щоб не видавати таких звуків, як це робить поросятко, тобто не плямкати. Звуки ці також неприємні для слуху інших людей і псують апетит. Та й інші звуки також неприємні — це відрижка, гикавка, чхання, кашель. Треба слідкувати за собою. І коли, навіть, і трапився якийсь звук, незалежно від вас, то треба вибачитися. А якщо не можете перебороти бажання чхнути, кашлянути, гикнути, то закрийте рот серветкою, а краще вийдіть із-за столу.
За столом користуйтеся серветкою. Це для того, щоб губи, щічки були чистими. Ваш зовнішній вигляд не повинен бути неприємним для інших. Адже ви себе не бачите, коли не дивитеся у дзеркало, а всі інші бачать ваше обличчя і руки. Тому руки повинні бути дуже чистими і ними не можна брати їжу або підштовхувати шматочки з тарілки на ложку. А ще: не набирайте повну ложку або багато їжі на виделку. Просто стільки не поміститься в роті, а якщо і запхаєте ви цю їжу в рот, то він не закриється і крихти будуть вилітати, а це так негарно, неприємно і всім зіпсує апетит. А ще така кількість їжі в роті не може бути добре пережованою зубами і надходить у шлунок не подрібненою достатньо, не збагаченою слиною, а тому потім болітиме шлунок, який не може перетравити всі ці шматки, а це дуже погано. Людина може захворіти. А кому приємно хворіти? І хоч хвороба не настає миттєво, все ж така звичка поступово веде до хвороби кишково-шлункового тракту. А як користуватися виделкою і ножем? Ніж тримають у правій руці, а виделку в лівій, нею притримують шматок їжі. Ножем відрізають невеличкі шматочки м'яса або іншої гарячої їжі, щоб потім нанизати його виделкою і відправити в рот, щоб не відкушувати від великого шматка, бо це і незручно, і негарно. Але весь шматок гарячої їжі не треба відразу розрізати, тому що він швидко охолоне і не буде таким смачним. Тому гарячу їжу треба відрізати по одному шматочку і класти в рот. Отже, правил є дуже багато, але поки що ви запам'ятайте ці, щоб навчитися все правильно робити, потренуйтеся вдома наодинці і згадуйте кожен раз, коли сідаєте за стіл. А як підете до своїх друзів у гості, то покажіть свої навички і поводьтеся культурно. Правила придумали люди для того, щоб бути не тільки культурними і гарно виглядати перед іншими, але й здоровими. А тепер візьміть в руки ложку, а я побачу, чи правильно ви її тримаєте.
(Вчитель показує, як це правильно робити).
А тепер візьміть в руки виделку.
(Вчитель показує, як правильно тримати виделку).
А зараз ви згадайте всі правила, які ми сьогодні вивчили, і запишіть у зошит, щоб запам'ятати на все життя і користуватися ними.
(Діти згадують правила. Вчитель вивішує плакат, на якому вони написані. Діти записують їх у зошит).