Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
 
Меню сайту
Наше опитування
Відвідувач сайту - хто Ви?
Всього відповідей: 9859
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Сьогодні нас відвідали:

Головна » Статті » На допомогу класному керівнику

Проблеми підліткового виховання
Проблеми підліткового виховання
Мета. Ознайомити батьків з проблемами підліткового розвитку для покращення емоційного клімату у сім’ї, для того, щоб батьки краще розуміли вчинки та думки власних дітей.
Учасники. Батьки 10 класу, вчитель.
Лекційний матеріал.
Виховання підлітків має свої труднощі, пов’язані з особливостями їх фізіологічного розвитку, що впливає і на розвиток пізнавальних процесів (відзначаються деякі зниження темпів наростання розумової працездатності, швидка втома), проявляється в їх загальній реакції на виховні впливи (більшій збудженості і подразливості, немотивованому негативізмі). Як відомо, у 15–17 років фізіологічне і психологічне формування людини ще остаточно не завершено. У цьому віці триває інтенсивний розвиток розумової діяльності людини: вона стає здатною сприймати і переробляти порівняно великий обсяг інформації. У неї ускладнюються психологічні та етичні стосунки з товаришами і дорослими. Влада дорослих над учорашньою дитиною поступається місцем їх моральному авторитету, а при слабкості цього авторитету неминуче виникають конфлікти між юнаками і дорослими. Швидкий розвиток самостійного мислення, проте, ще не означає достатньої громадянської зрілості та досвідченості. У громадських, сімейних, інтимних стосунках юнаки ще намагаються наслідувати дорослих, але в той же час у них швидко появляються критичні погляди на життя і поведінку людей.
Однією з особливостей юнацького віку є максималізм і динамічність у судженнях і висновках. У цілому це позитивне психологічне явище. Проте воно може перерости в негативну лінію поведінки, коли міркування і погляди молодої людини не відповідають суспільній моралі.
Життя показує, що поведінка учнів не завжди відповідає їх свідомості. Непоодинокими є випадки, коли старшокласник добре знає, що йому дозволено, а що заборонено. Але його дії не завжди відповідають відомим йому моральним нормам.
Багатьом старшокласникам бракує критичного ставлення до себе, до своїх учинків, думок і оцінок, прагнень, на які молода людина, як це вона й сама розуміє, не має морального права. І водночас їм властиве надто критичне ставлення до дій інших, особливо дорослих — батьків, учителів.
Дорослі ж не завжди розуміють прагнення молоді до самовизначення, тлумачать подібні явища як невихованість, некультурність, розпусту. На цьому ґрунті можливі особисті конфлікти між старшими і молодшими — між матір’ю і донькою, педагогом і учнем і т. д.
«Нас не розуміють дорослі»,— нерідко вголос або про себе скаржаться молоді люди. «Тут і розуміти нічого, просто ви погано виховані»,— так само, глибоко не замислюючись, відповідають старші.
Зі своєї точки зору кожна сторона ніби має рацію. І все ж дорослі, яким життя надає остаточне право встановлювати норми поведінки молоді, матимуть більше підстав, коли вони зуміють розумно переключити прагнення молоді до самовизначення на «внутрішній фронт», допоможуть їй формувати багатство душі, широту почуттів, поєднуючи їх з правильним «оформленням» своєї зовнішності.
Спостерігаючи за молоддю, можна помітити, що 15–17-річні юнаки і дівчата вже досить уважно стежать за своєю зовнішністю, можуть точно відповісти, як вони хотіли б одягатись, яку мати зачіску тощо. За згоди батьків і наявності матеріальних можливостей вони не вагаючись приводять свою зовнішність у відповідність з метою, за відсутності таких умов інколи заздрять іншим, «модерніше» одягненим, вимагають і собі від батьків такого одягу. Таким чином, у поведінці юнаків яскраво проступає намагання хоч зовнішньо самоствердитись.
У старших школярів виробляються й певні манери поведінки. Природна соромливість прикривається словесною розбещеністю. Вони намагаються засвоїти свої, відмінні від інших манери. Над ними тяжіють прагнення «виділитись» чимось серед ровесників, фальшивість поведінки.
Пора юності характеризується виявленням інтересу до іншої статі. Між хлопцями і дівчатами посилюються дружба і товаришування, які нерідко переходять в інтимні почуття першого кохання. Уміння користуватися засобами самооцінки і взаємооцінки допомагає юнакам краще пізнати свого друга, скласти собі більш точне уявлення про його позитивні й негативні риси. Без такої логічної оцінки перше почуття нерідко засліплює людину. А деяким молодим людям (найчастіше дівчатам) перші прояви кохання здаються чи не найголовнішим у житті. Формування особистості за цих умов здійснюється здебільшого залежно від поглядів та вподобань їх обранців.
Для підлітків характерне прагнення до подвигу. Вони чекають якихось надзвичайних обставин, коли можна буде проявити себе, їм здається, що в мирних умовах — у навчанні та праці, у повсякденному житті — немає місця для подвигу. «А от коли настане час, тоді я покажу себе — вправність, відвагу, хоробрість. А поки навіщо старатись? Я й так проживу»,— такі слова можна дуже часто почути від підлітка. Треба затратити чимало зусиль, щоб роз’яснити йому, що життя кожної людини складається з безперервного і нескінченного ряду зусиль вольового порядку — тисяч маленьких дій, на перший погляд незначних, у ретельному виконанні яких саме і загартовується воля; довести йому, що треба не піддаватись лінощам, уміти спрямовувати свої бажання, бути діяльним усюди і завжди.
Підлітки, які не усвідомлюють прямого зв’язку між своєю діяльністю і суспільними інтересами, здебільшого ставляться «з холодком» до навчання і праці, до громадської діяльності, а їх мрії про великі героїчні справи позбавлені реального ґрунту.
А. С. Макаренко говорив, що людину слід поставити в такі умови, за яких вона могла б найповніше проявляти ті якості, які проектуються для її дальшого розвитку.
Головною функцією виховання на цьому етапі є допомога учням у виборі професії, підготовка їх до створення власної сім’ї, формування соціальної активності, визначення громадянської позиції. Тут важливий індивідуальний підхід у вихованні, бо в цьому віці в кожному учневі дуже яскраво виявляються індивідуальність, відображення його духовних потреб особистого інтересу. Індивідуальний підхід дуже важливий — як для здійснення кращих умов для розвитку індивідуальних задатків і здібностей, так і для допомоги тим, хто відчуває труднощі у використанні навчальних програм або допускає відхилення від норм поведінки, порушення трудової і суспільної дисципліни.
Підлітковий вік (від 11–12 до 14–15 років) — це ціла епоха в житті людини, період суттєвих змін у фізіологічному і психічному розвитку, в соціальному статусі, у формах поведінки.
У психологічній літературі підлітковий вік визначається як критичний, складний, перехідний. Його кризовий характер і складність полягають у різкому дорослішанні, в стрибку з дитинства в іншу вікову фазу, у нове знання. Підліток стикається з раніше не відомими йому суперечностями у взаєминах між людьми, в яких він губиться, він виявляє у собі почуття і потяги, перед якими є беззахисним.
Підліток водночас є тендітним і сильним, вразливим і небезпечним, він однаковою мірою є доступним і добру і злу. Він легко і довірливо прив’язується, але може раптово обірвати, здавалося б, найбільш міцні зв’язки. Він потребує любові, але бере набагато більше, ніж віддає.
Багато труднощів і проблем підлітків пояснюються основною суперечністю їхнього розвитку — рухом до відособлення і соціалізацією. Ці взаємозв’язані процеси проходять нелегко: найчастіше вони є драматичними і для самого підлітка і для оточуючих його людей.
Захищаючи свій особистий і фізичний простір, підліток ще не здатний серйозно і з повагою ставитися до автономії інших людей. В сім’ї ця його властивість породжує чимало труднощів для близьких. Підліток егоцентричний і вимагає поваги своєї інтимності: не слухайте його розмов, не розпитуйте про справи, не заважайте спілкуванню з товаришами, не заходьте до його кімнати без дозволу. Проте він і не припускає, що й інші члени сім’ї теж мають право на відпочинок, таємницю, відособленість. Він живе так, ніби інші повинні присвятити йому своє життя, віддаючи його до останку.
Підліткова дружба є нестійкою саме через те, що підлітку ще не доступне розуміння цінності автономії іншого. В будь-якому конфлікті він уважає себе жертвою, не зрозуміє своєї частки вини в розриві або напруженні взамін.
У процесі соціалізації та відособлення існує ще один аспект: необхідність для підлітка бути зв’язаним з групою і пошук власної ідентичності. Підліток прагне бути прийнятим тією групою ровесників, інтереси якої він поділяє. Це може бути шкільний клас, компанія однокласників чи хлопчиків з двору. Для підлітків група — це не просто діти, яких він уважає цікавішими за інших і з якими він хоче відпочивати. Підліткова група — співтовариство зі своїми нормами, правилами, відмінними від інших. Бути членом підліткової групи — означає бути своїм серед своїх, жити за їх законами, разом з ними протистояти іншим групам. Відторгнення групою сприймається підлітком як применшення цінності своєї особистості, а загроза залишатися поза групою часто сприймається як трагедія.
Потреба підлітка бути зв’язаним з групою вступає у суперечність із потребою у самовизначенні, з бажанням набути своєї ідентичності. Чим старшим стає підліток, тим гостріше постають запитання:
— Я знаю, хто ми, хто вони, а хто ж я?
— Який я?
— Хто я поза групою, без усіх?
Настає момент коли навіть лідер групи, авторитетний і упевнений, запитує себе про це.
Відчуваючи себе іншим (новим і дорослим), підліток вимагає, щоб і дорослі визнавали це. Ставлення підлітків до дорослих є суперечливим: підліток прагне бути незалежним від оцінок і суджень дорослого, від його волі і влади над собою, від контролю й опіки, і в той же час дорослий необхідний підлітку як порадник, старший товариш, люблячий батько, знаючий учитель.
Без дорослого підлітку практично неможливо зорієнтуватися у заплутаному світі людських взаємин, не знайти меж між добром і злом, не розібратися в собі. Підліток шукає в дорослому зразків незалежно від того, які саме (позитивні чи негативні) зразки для нього є привабливими.
Чим старшим стає підліток, тим болючішою є його боротьба з дорослими за свою свободу. Він сам хоче визначати свій спосіб життя, інтереси, форми відпочинку. З віком він стає все більш нетерплячим до авторитарного стилю учителів і батьків, до моралізаторства дорослих, нав’язування йому уявлень про те, що корисно, а що шкідливо.
Батькам, які виховують підлітків, доводиться бути більш гнучкими: змінювати свою позицію під час переходу їх дитини від молодшого шкільного віку до підліткового, допомагати їй соціалізуватися, здобувати автономію, самовизначатися. Дорослий змушений розв’язувати, здавалося б, несумісні задачі: оберігати підлітка і надавати йому свободу, готувати його до самостійного життя і постійно спостерігати за ним.


Чи хороші ви батьки?
Тест для батьків

На питання цього тесту можна відповідати "так", "ні", "не знаю". Отже:
1. На деякі вчинки дитини ви часто реагуєте "вибухом", а потім шкодуєте про це.
2. Інколи ви користуєтеся допомогою або порадами друзів, коли ви не знаєте, як реагувати на поведінку вашої дитини.
3. Ваші інтуїція і досвід - кращі порадники у вихованні дитини.
4. Інколи вам трапляється довіряти дитині секрет, який ви нікому іншому не розповіли б.
5. Вас ображає негативна думка про вашу дитину інших людей.
6. Вам трапляється просити у дитини вибачення за свою поведінку.
7. Ви вважаєте, що дитя не повинне мати секретів від своїх батьків.
8. Ви помічаєте між своїм характером і характером дитини відмінності, які інколи дивують (радують) вас.
9. Ви дуже сильно переживаєте неприємності або невдачі вашої дитини.
10. Ви можете стриматися від покупки цікавої іграшки для дитини (навіть якщо у вас є гроші), бо знаєте, що ними повний будинок.
11. Ви вважаєте, що до певного віку кращий виховний аргумент для дитини - фізичне покарання (ремінь).
12. Ваша дитина саме така про яку ви мріяли.
13. Ваша дитина дістає вам більше клопоту, ніж радості.
14. Інколи вам здається, що дитина учить вас новим думкам і поведінці.
15. У вас конфлікти з власним дитям.
Підрахунки результатів
За кожну відповідь "так" на питання:
2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, а також "ні" на питання: 1 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 отримуєте по 10 балів. За кожне "не знаю" отримуєте по 5 балів. Підрахуйте отримані бали.
100-150 балів. Ви маєте в своєму розпорядженні великі можливості правильно розуміти власну дитину. Ваші погляди і думки - ваші союзники у вирішенні різних виховних проблем. Якщо цьому на практиці супроводить подібна відкрита поведінка, повна терпимості, вас можна визнати прикладом, гідним для наслідування. Для ідеалу вам не вистачає одного маленького кроку. Їм може стати думка вашої дитини. Ризикнете?
50-99 балів. Ви знаходитеся на правильній дорозі до кращого розуміння власної дитини. Свої тимчасові труднощі або проблеми з дитям ви можете вирішити почавши з себе. І не прагніть виправдовуватися браком часу або натурою вашого дитяти. Є декілька проблем, на які ви маєте вплив, тому постарайтеся це використовувати. І не забувайте, що розуміти - це не завжди означає приймати. Не лише дитину, але і власну особу теж.
0-49 балів. Здається, можна лише більше співчувати вашому малюку, ніж вам, оскільки він не потрапив до батька - доброго друга і провідника на важкій дорозі здобуття життєвого досвіду. Але ще не все втрачено. Якщо ви дійсно хочете щось зробити для вашого дитяти, спробуйте інакше. Може ви знайдете когось, хто вам допоможе в цьому. Це не буде легко, зате в майбутньому повернеться вдячністю і життям вашого дитяти, що склалося.

Прізвище, ім’я__________________________________

1 Так 2 Так 3 Так 4 Так 5 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю
6 Так 7 Так 8 Так 9 Так 10 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю
11 Так 12 Так 13 Так 14 Так 15 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю

Прізвище, ім’я__________________________________

1 Так 2 Так 3 Так 4 Так 5 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю
6 Так 7 Так 8 Так 9 Так 10 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю
11 Так 12 Так 13 Так 14 Так 15 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю

Прізвище, ім’я__________________________________

1 Так 2 Так 3 Так 4 Так 5 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю
6 Так 7 Так 8 Так 9 Так 10 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю
11 Так 12 Так 13 Так 14 Так 15 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю

Прізвище, ім’я__________________________________

1 Так 2 Так 3 Так 4 Так 5 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю
6 Так 7 Так 8 Так 9 Так 10 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю
11 Так 12 Так 13 Так 14 Так 15 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю

Прізвище, ім’я__________________________________

1 Так 2 Так 3 Так 4 Так 5 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю
6 Так 7 Так 8 Так 9 Так 10 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю
11 Так 12 Так 13 Так 14 Так 15 Так
Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю Ні Не знаю

Категорія: На допомогу класному керівнику | Додав: Sashunya (13.04.2010) | Автор: Олександра E
Переглядів: 4337 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
пошук на сайті
Годинник
Друзі сайту
Друзі сайту
Презентації для дітей
http://grushkivka.at.ua
Вчитель-вчителю
Я - Вихователь!
talschool-music Сервер поздоровлень, побажань та привітань МамаТато  З думкою про учня... �������-���� Вязание спицами и крючком музыка, '); Сценарии школьных мероприятий Васильківський РМК< Великовільшанська ЗОШ< поурочные, гдз, учебники
Моя кнопка
 Заступник з виховної роботи



Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтів - uCoz