Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
 
Меню сайту
Наше опитування
Відвідувач сайту - хто Ви?
Всього відповідей: 9711
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Сьогодні нас відвідали:

Головна » Статті » Виховні години та позакласні заходи

Не рубай ялинку

Не рубай ялинку!
Виховний захід для учнів 5 - 11 класів.
Підготувала: вчитель біології і хімії Соколовобалківської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів Пасько Є.О.

 

Мета заходу: виховувати почуття любові до природи; розвивати екологічне мислення, культуру; формувати почуття відповідальності за стан навколишнього середовища.


Захід проводиться у вигляді подорожі по станціях. Перша станція - "Не рубай ялинку!"
1-й ведучий. Любі діти! Сьогодні ми звами проведемо позакласний захід з біології за темою "Бережіть хвойні рослини!".
2-й ведучий. І проведемо ми його, екологи, у вигляді гри - подорожі по станціях.
1-й ведучий. На цих станціях ви довідаєтеся багато нового про хвойні дерева: їхню користь, красу тощо.
2-й ведучий. Отже, перша станція - "Не рубай ялинку!" Чергують на цій станції три екологи. Вони повинні розповісти про хвойні дерева та їх захист.

1-й еколог. Незабаром ми зустрінемо Новий рік. Це свято в нас пов'язане з новорічною красунею - ялинкою. Люди так звикли до цього атрибута новорічного свята, що забули про те, скільки це коштує нашій природі.
Хвойний ліс - це не тільки легені нашої планети. Це ще й велике сховище вологи, що так потрібна всьому живому. Тому ми повинні частіше думати про "соснову поблему".
Разом з киснем рослини збагачують повітря фітонцидами - леткими речовинами, що вбивають хвороботворний початок. Фітонциди сосни згубно діють на збудників тубркульозу, а фітонциди ялинки - на бацили дифтерії. Тому ми повинні берегти наші хвойні рослини.

2-й еколог. Ще на Русі говорили: "Ялина - помівчник усіх справ". Дерево йшло на будівництво суден, човнів. Зі смоли одержували ладан, що заміняв більш дорогий - заморський. Внутрішня частина кори додавалася в борошно; хвоя та весняні пагони використовувалися у приготуванні екстрактів для лікувальних ванн. Але все це дріб'язок порівняно з тим, що з деревини виготовляють папір, пластик, штучний шовк.

3-й еколог. Ліс багато тисячоріч протягає свої зелені гілки до сонця і кожним своїм листочком, кожною хвоїнкою вловлює сонячну енергію, що посилається з космосу. Подібно до гігантської фабрики, дерево створює із зелені, води і повітря безбарвний кисень доя людей. Тільки один гектар лісу дає повітря тридцятьом людям. Цій "зелені фабриці" не потрібні ні привізна сировина, ні високовольтні лінії електропередачі, ні потяги. Її енергія - це енергія сонця, її сировина - це грунт, вуглекислий газ і вода. Ліс оберігає джерела й річки від обміління, родючі землі - від ярів, суховіїв і чорних бур. Усім нам слід пам'ятати, що благополуччя людини на Землі залежить від того, наскільки багатим є рослинний світ на нашій планеті.
І якщо раптом зникнуть усі ліси, Земля перетвориться на таку ж мертву пустелю, як поверхня Місяця. Ліс зберігає для дюдства чистоту й рівновагу навколишнього середовища. Тисячі років люди користуються дарунками лісу. Тепер людина повинна зберегти й заповнити ті лісові запаси, що поступово бідніють.

1-й еколог. А тепер згадаймо трохи історії. У далекій давнині Новий рік найчастіше зв'язували з весною - початком відродження природи. На Русі до 1342 р. було два Нові роки, одного церковний - 1 березня і цивільний - 1 вересня. Усе почалося з того, що після введення християнства Новий рік почали святкувати 1 березня, а в 1343 році Московський собор ухвалив вважати Новий рік, відповідно до грецького церковного числення, з 1 вересня. Але звичай святкувати Новий рік виявився таким живучим, що числення з 1 березня тривало ще 150 років, і тільки в 1492 р. на Московському соборі було остаточно ухвалено вважати рік з 1 вересня. Цю постанову підтримав і великий князь Іван ІІІ. Постанови довелося дотримуватися всім. Святкувати Новий рік у вересні продовжували 200 років.

2-й еколог. Потім Петро І вніс деякі зміни з приводу Нового року. Він видав указ, в якому наказувалося святкувати Новий рік з 1 січня й обов'язково прикрашати будинок ялиною або сосною. Цей звичай Петро І уперше побачив У Німеччині. Німці поклонялися парфумам дерев. Вони вважали, що в ялині живе божество, що охороняє все живе в лісі. Першу новорічну ялинку встановили в Ельзасі на початку 1600 року. З 1815 року ялинку прикрашали свічками, а пізніше - ялинковими прикрасами зі скла. З тих часів і в наших будинках з'явилися ялинки, що приносять нам радість, а природі - навпаки.

3-й еколог. Тож поміркуємо над тим, як зустріти Новий рік, не рубаючи ялинки, а скориставшись лише кількома її гілочками. Запам'ятайте, ялинка - не найголовніше, можна вигадати цілу низку виробів із гілочок сосни, сполучивши їх з новорічними прикрасами. Варто лише використати фантазію. Непогано вийде, якщо ви прикріпите до плафона золотавий дощик, іграшки, цукерки та невеликі гілочки ялини.

1-й еколог. У такий спосіб ми подбаємо про природу. Адже, якщо ми вирубаємо великі красиві ялини, маленькі за рік на багато не виростуть. А як же наша планета? Давайте замислимося над цим питанням і задаватимемо якнайменше шкоди нашим красуням - ялинкам.
На цьому й закінчується час перебування на станції "Не рубай ялинку!".

Друга станція - "Деревознай". Чергові на цій станції - ведучі. Засідання відкриває почесний член клуба - Лісовик. Він запропонує дітям турнір допитливих "Що ми знаємо про ялини?". За кожну правильну відповідь гравець одержує дві фішки, а за неповну правильн відповідь - одну. Ведучі ставлять запитання.
1) Якого кольору ялинка?
2) Чи існують ялинки інших кольорів і відтінків?
3) Скільки років живе ялина?
4) Якої висоти може сягати ялина?
5) Чи швидко росте ялина?
6) Скільки ж років необхідно чекати, щоб маленька ялинка перетворилася на струнке дерево?
7) Чому важко виростити ялину?
8) А хто перелічить рідню ялинки та назве її родину?
9) Чи обпадають листя у хвойних рослин?
10) Як називають голки хвойних?
11) Чи потребує ялина охорони?
12) Коли люди ставляться до ялин і сосон особливо безжалістно й жорстоко?
13) Чим можна замінити новорічну ялинку в наших квартирах і цим врятувати життя чудовому дереву?

Після проведення конкурсу підбиваються підсумки. Команда-переможниця одержує приз. Потім ведучі оголошують прибуття на літературну станцію. Увазі дітей пропонуються два літературні уривки, в яких барвисто зображено смутний і трагічний момент - смерть ялинки. Діти повинні підібрати назви до текстів. Пропонуються такі тексти:
А. "Василько з батьком підійшли до ялинки. Їм обом стало шкода молодого деревця. Струнке, зелене, веселе, воно маяло гілочками, наче раділо гостям...Яким підійшов ближче, замахнувся сокирою і вдарив по стовбурові. Ялинка затремтіла від низу до вершечка, наче злякалась несподіваного лиха, і кілька зелених ялиць упало на сніг. Яким рубав, а ялинка тремтіла, як у пропасниці. Василькові здалося, що вона ось-ось застогне. Ось деревце похилилося, хруснуло і, підняте, впало на сніг...Василько мало не плакав з жалю".
( М. Коцюбинський. Ялинка)
Б. "Ялинка лежала в кутку подвір'я між бур'яном та кропивою. Зірка із золотого паперу ще висіла на її вершечку і сяяла на сонці. На дворі весело гралися ті самі діти, що танцювали навколо ялинки на святі й так раділи їй. Найменший побачив і зірвав золоту зірку.
- Подивіться, що залишилося на цій старій ялині, - сказав він і наступив на її гілки так, що вона аж затріщала під його чобітками".
( Х. К. Андерсен. Ялинка)
Прослухавши розповіді, діти відповідають на запитання, що змушують їх замислитися над тим, що не можна вирубувати ялини.
Потім ведучі запрошують слухачів на станцію "Царство лісової красуні". Чергують на цій станції Снігуронька, Дід Мороз, Зима.

Зима.
Хто це по лісі блукає?
Хто й чого тут шукає?

Дід Мороз.
Доброго ранку, Зимо!
Ти не тривожся дарма:
Діти зайшли на хвилинку
До доні твоєї - ялинки.

Снігуронька.
Ми привели їх до вас
У передсвятковий цей час.
Хай пісня і сміх тут лунають,
І царство зими звеселяють.

Зима.
Спасибі за добре слово,
Та поки триває розмова,
Я хочу у вас запитати:
Прийшли ви ялинку рубати?

Дід Мороз.
Нам досить ялинчиних сліз!
Хай свідками буде нам ліс - 
Деревам, кущам, звірині
и голосно кажемо...

Діти. Ні!

Снігуронька.
Прийшли ми сюди святкувати:
Сміятись, співать, танцювати - 
Ялинка нам радість дарує,
Красою нам око милує!
Чи можна її ображати?
Не будем ялинку рубати!

Зима.
Чому ж тоді день за деньочком
Все більше у лісі пеньочків?
Пиляють, ламають, рубають - 
На сльози ялин не зважають!

Діти.
Не гнівайся, Зимонько-мати!
Не будем ялинок чіпати.
Прийшли ми лише подивитись,
Красуні-ялинці вклонитись.

На цій станції завершується захід "Не рубай ялинку!".
Наприкінці представляються різні композиції з гілочок ялини, з якими можна зустріти Новий рік, не рубаючи дерево.

http://www.sokolschool.pl.ua

 Джерело: http://www.sokolschool.pl.ua
Категорія: Виховні години та позакласні заходи | Додав: хотина (19.12.2011)
Переглядів: 4596 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
пошук на сайті
Годинник
Друзі сайту
Друзі сайту
Презентації для дітей
http://grushkivka.at.ua
Вчитель-вчителю
Я - Вихователь!
talschool-music Сервер поздоровлень, побажань та привітань МамаТато  З думкою про учня... �������-���� Вязание спицами и крючком музыка, '); Сценарии школьных мероприятий Васильківський РМК< Великовільшанська ЗОШ< поурочные, гдз, учебники
Моя кнопка
 Заступник з виховної роботиCopyright MyCorp © 2018
Конструктор сайтів - uCoz